Historie a vývoj platebních karet
23. 11. 2016

Historie a vývoj platebních karet

Platební karty jsou pro všechny z nás nedílnou součástí života. S příchodem bezkontaktních karet, kdy platba proběhne až šestkrát rychleji než klasickou kartou nebo hotovostí, se Česká republika dostala na evropskou špičku.

V naší republice se používají zejména debetní karty. Osm z deseti vydaných karet je právě debetních. Kreditní karty tedy zůstávají v pozadí. Na našem trhu působí především dvě karetní společnosti, MasterCard a Visa. Podle statistik značka MasterCard převažuje. K 1. čtvrtletí 2016 bylo mezi lidmi 7 milionů platebních karet značky MasterCard a 4,3 milionu značky Visa.

Za posledních 10 let v Česku vzrostl čtyřnásobně počet bezhotovostních transakcí, které byly uskutečněny prostřednictvím platebních karet u obchodníků. V loňském roce bylo skrze karty provedeno 580,5 milionu plateb, tedy 1,5 milionu transakcí denně. Oproti roku 2006 byl zaznamenán tři krát takový nárůst. Celkový objem plateb v roce 2015 přesáhl částku 447 miliard korun. Počet obchodníků přijímajících platební karty za posledních 10 let vzrostl na dvojnásobek.

Ve většině velkých i menších měst se již obejdeme téměř bez hotovosti. Potíže ještě dokážou způsobit pouliční automaty při placení parkovného a v městské hromadné dopravě. Kartou v MHD již zaplatíme v Liberci, na některých místech v Brně a v Praze se tato možnost testuje. V malých městech a vesnicích ještě stále potřebujeme hotovost. 

Druhy embosování

  • Elektronické platební karty – u nás nejrozšířenější v podobě VISA Electron a Maestro. Lze je použít pouze pro online transakce, tedy výběry z bankomatů a platby u obchodníků. Výhodou je vedení zdarma, nízké poplatky za blokaci při ztrátě, nulová možnost zneužití zablokované karty
  • Embosované platební karty – s plasticky prolisovanými veškerými potřebnými údaji o držiteli karty, termínem konce platnosti a čísla karty. Umožňují dnes už zastaralou platbu přes imprinter a otisk veškerých údajů z karty na účet a podpis. Nevýhodou je někdy platba za vydání, vedení a blokaci karty, dále možnost zneužití karty i po nahlášení ztráty nebo odcizení.
  • Kombinované – často jsou karty tzv. elektronické embosované, a lze je použít na více místech než karty pouze elektronické, zejména v zahraničí.

Historie platebních karet

První platební kartu vydala v roce 1988 v České republice Živnostenská banka, tedy předchůdce dnešní UniCredit Bank. Jednalo se o dispoziční kartu k tuzexovému účtu. O rok později ji následovala Česká státní spořitelna, dnešní Česká spořitelna, která vydala platební karty k účtům a do provozu také uvedla svůj první bankomat. V pořadí třetí kartu vydala Komerční banka v roce 1992 a o rok později i ČSOB.

Platební karty mění i náš celkový životní styl a přináší i nové bonusy. Kromě toho, že s nimi zaplatíme nebo vybereme peníze z bankomatu, získáme s nimi třeba i cestovní pojištění, procenta z nákupu při platbě přes internet, různé bonusy a slevy.

Mění se i design karty. Stříbrná, zlatá a platinová barva se stala symbolem luxusu a bohatství. Movití lidé nově upřednostňují diskrétnost, nenápadnost a eleganci, a proto se objevují i černé platební karty. Světlo světa spatřují i platební karty s fotografiemi, vlastnoručně navrženým designem a šité přímo na míru ženám, mužům i teenagerům.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů