Základní pravidla před odjezdem na lyže do zahraničí
04. 01. 2017

Základní pravidla před odjezdem na lyže do zahraničí

Přemýšlíte o tom, že se vydáte lyžovat na hory? Tam, kde je s jistotou sníh, za hranice? Pokud ano, přípravy samotné se nepochybně ponesou ve veselém duchu, ale jsou také situace, které je dobré nepodcenit. Jsme jen lidé a dovolené jsou plné rozličných příhod. Jak si i ve chvílích euforie zachovat lehký odstup a předejít zbytečným nepříjemnostem? Jak se v zahraničí zachovat v případě krize?

Možná jste pod stromkem našli poukaz na lyžování v zahraničí nebo jste se rozhodli, že si chvilku odpočinete od všedních starostí. I ve chvílích nadšených příprav je dobré přemýšlet o tom, jak se vyhnout tomu, aby se skvělý výlet proměnil v noční můru. Vyřídit si správnou pojistku a vědět, jak se v případné krizové situaci zachovat.

Zodpovědné je mít správnou pojistku odpovědnosti

Bez cestovního pojištění se za hranice republiky už dnes není radno vydávat. Jednou z jeho součástí je také pojistka odpovědnosti. To, že se stanete účastníkem nehody, je totiž jedna věc. Druhá může být, že ji sami zaviníte.

Od toho pojištění odpovědnosti existuje. Přesto situaci nepodceňujte a mějte na paměti několik základních pravidel. Ta vycházejí z toho, že i na druhé straně nehody budou zřejmě stát lidé, se svými kladnými i zápornými vlastnostmi. Nemusí jít vysloveně o zlý úmysl, také nedůslednost a špatná paměť dokáží nadělat paseku.

Nečekat, jednat

Předpokládejme tedy scénář, kdy jste zavinili nehodu. Není třeba panikařit. V první řadě taste telefon s fotoaparátem a pořiďte co nejdůkladnější fotodokumentaci celé situace. Pro jednoduché zmapování nehody z pozice pojišťovny není od věci například zapnout si zobrazení data ve fotografii, ale dnes už není problém takovou informaci zjistit ze souboru dat zvaného „Exif“.

Byli-li účastni svědkové, shromážděte i od nich co nejvíce informací. Pokud jsou to krajané nebo vládnete jazykem, získejte od nich třeba i písemné prohlášení. Pokud ne, požádejte o pomoc někoho, kdo jazyk svědka ovládá. Aby svědek pro pojišťovnu nebyl pouhým přeludem, vezměte si na něj kontakt. V praxi platí, že čím více informací, tím lépe.

Svědek je civilista a je vhodné jeho prohlášení podpořit oficiálním stanoviskem. Spojte se s místní horskou službou nebo policií. Chtějte vše potvrdit písemně a zkuste si zapamatovat, kdo byl u rozhovoru přítomen. Jestliže nerozumíte plnému znění zápisu, podepište jej s poznámkou, že pro vás text není srozumitelný a podepisujete jej s výhradou. Takové prohlášení ani nemusí být v cizím jazyce. Do budoucna by vás mělo ochránit.

Spojte se s asistenční službou své pojišťovny. Kromě rady, co vše budete pro vyřízení potřebovat a včasného oficiálního kontaktu, mohou přijít vhod také další informace, jako například navigace, na jaká zdravotnická a další zařízení se v místě obrátit, jak se tam z místa dopravit, či jak se dále zachovat.

Také po návratu domů předejte všechny podklady co nejdříve pojišťovně. Nezapomeňte na dokumentaci od zdravotníků a všechny ostatní materiály. Než se vydáte složku s materiály odevzdat, můžete si telefonicky ještě jednou ověřit, co vše si s sebou máte vzít.

Pojištění rizik, zvláštní položky připojištění a čeho se vyvarovat

Holdujete-li adrenalinu či sportování mimo vyhrazené areály, vyplatí se vhodně se připojistit. Při pořizování pojistky se dobře informujte, na co vše se vztahuje. Ne na vše a všude se totiž pojistit jde. Důvodem může být riziková destinace či samotné riskantní chování pojištěnce.

V některých zemích si můžete připlatit i za pojištění pro případ zásahu Horské služby. Z médií všichni víme, jak moc se neopatrnost může vymstít. To, co se z pohledu do budoucnosti může zdát jako zbytečný náklad, vám v případě nouze ušetří hodně svízelné chvíle. Máte-li raději jistotu, lze se často pojistit i pro velmi specifické případy, jako například proplacení neprojezděné permanentky po úrazu nebo kompenzaci při odcizení pronajatého vybavení.

V pojišťovací smlouvě se rovněž uvádí případy, které likvidaci škody vylučují. Může se jednat například o škody způsobené pod vlivem alkoholu. Ani na to bychom při relaxaci v zahraničí neměli zapomínat.

 

 

 

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů