Rodičovská dovolená a mateřský příspěvek
12. 10. 2016

Rodičovská dovolená a mateřský příspěvek

Podání žádosti o rodičovský příspěvek, postup při jeho výpočtu a možnost přivýdělku při rodičovské dovolené si ujasníme v dnešním článku. Ozřejmíme si i dobu, kdy rodičovská dovolená končí a zda se dá prodloužit.

Vznik nároku na rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek vám náleží ve chvíli, kdy je ukončena výplata peněžité pomoci v mateřství. Jestliže jste neměli nárok na peněžitou pomoc v mateřství, bude rodičovský příspěvek přiznán ihned, počínaje dnem narození dítěte. Na rozdíl od peněžité pomoci v mateřství, rodičovský příspěvek vyplácí úřad práce, tedy odbor státní sociální podpory. Příspěvek je přiznán vždy jen na nejmladší dítě v rodině.

Výše rodičovského příspěvku

Měsíční výše rodičovského příspěvku závisí na vůli rodičů a odvíjí se od délky jejího čerpání. Celková částka rodičovského příspěvku je 220 000 korun a lze ji čerpat nejdéle do čtyř let věku dítěte. Pokud se rodiče na rodičovské dovolené vystřídají, výše rodičovského příspěvku se nemění.

Přivýdělek na rodičovské dovolené

Pobíráte-li rodičovský příspěvek, je možné pracovat, ale musíte si zajistit hlídání. Do školky nebo dětských jeslí lze dítě mladší dvou let umístit pouze na 46 hodin v měsíci a maximálně na 4 hodiny denně.

Varianty rodičovského příspěvku

Rodičovský příspěvek lze vyřídit podáním žádosti a až 3 měsíce zpětně po narození dítěte. Je nutné předložit rodný list dítěte, občanské průkazy rodičů a potvrzení od ČSSZ o nároku na dávku, která následně ovlivní celkovou výši rodičovského příspěvku. Je-li otec uveden v rodném listě, může žádost vyřídit také on.

  • Pokud si otec ani matka dítěte neplatili před nástupem nemocenské pojištění, je nutno přijmout čtyřletou variantu rodičovského příspěvku. Do věku 9. měsíce dítěte je výše příspěvku 7 600 korun a 3 800 korun měsíčně po zbytek doby.
  • Jestliže si jeden z rodičů nemocenské pojištění hradil, může si žena zvolit výši příspěvku a to podle denního vyměřovacího základu ke dni narození dítěte. Maximální částka u osob s měsíční mzdou 16 500 korun a vyšší je 11 500 korun měsíčně a minimální 50 korun měsíčně.

Částku 220 000 korun musíte čerpat minimálně po dobu 19 měsíců a maximálně 4 roky. Dobu čerpání a výši částky lze během rodičovské dovolené měnit.

Očekávané změny

V případě zajištění péče o dítě se očekává změna, kterou ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje. Měla by vejít v platnost nejdříve v roce 2017. Jedná se o zrušení podmínky o zajištění institucionální péče o dítě po dobu maximálně 46 hodin. Nově by se měla pouze sledovat řádná péče o dítě.

Pokud projdou návrhy ministerstva, budou si maminky moci volit výši rodičovského příspěvku až na 7 600 korun měsíčně a zkrátit si dobu čerpání rodičovského příspěvku. Nebylo byl pak také povinné automaticky volit čtyřletou variantu rodičovského příspěvku v případě, kdy si otec ani matka dítěte neplatili před nástupem nemocenské pojištění, jak je tomu nyní.

Od roku 2017 by se měla i změnit varianta, kdy budou ženy moci čerpat rodičovský příspěvek až do výše odpovídající vyměřovacímu základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství. Nyní je to tak, že v případě, kdy si jeden z rodičů nemocenské pojištění hradil, může si žena zvolit výši příspěvku v maximální částce je 11 500 korun měsíčně a minimálně 50 korun měsíčně, jak je uvedeno výše.

Částku 220 000 korun bude možné vyčerpat rychleji a to do 1 roku dítěte, nyní je to do 19 měsíců.

Konec rodičovské dovolené, rodičovského příspěvku a prodloužení

Rodičovská dovolená z pohledu zaměstnavatele končí ve věku tří let dítěte a nelze ji prodloužit. Po uplynutí této doby je třeba se domluvit se zaměstnavatelem na prodloužení. Nejedná se již ale z pohledu zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou, ale o poskytnutí neplaceného volna a je pouze na zaměstnavateli, zda žádosti vyhoví.

U rodičovského příspěvku je to jinak, je tedy třeba rozlišovat pojmy. Ten lze čerpat do věku čtyř let, respektive do vyčerpání částky 220 000 korun. Rodič může být i na rodičovské dovolené bez pobírání rodičovského příspěvku a stejně tak může pracovat a při tom pobírat rodičovský příspěvek.

Otěhotnění během rodičovské dovolené

Pokud je čerpán rodičovský příspěvek a dojde k otěhotnění, je třeba si ihned zvýšit jeho výši a stihnout vybrat co nejvyšší částku z daných 220 000 korun. Pokud všechny peníze nejsou vyčerpány, nebo příspěvek nelze zvýšit z důvodu nízkého vyměřovacího základu, tyto peníze propadnou státu a nelze je ani vymáhat.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů