Co si počít s dědictvím, ve kterém jsou dluhy
22. 08. 2016

Co si počít s dědictvím, ve kterém jsou dluhy

V případě dědictví mohou nastat překvapivé chvíle a nemusí být zrovna příjemné. Utajené dluhy můžete zdědit po rodičích, manželovi i jiných příbuzných. Nemusíte mít o tom ani nejmenší tušení. Pak je ale musíte splácet. Nezřeknete-li se dědictví, prakticky není úniku. Nikdo vás ale neinformuje o dluzích před momentem rozhodnutí.

Dluh nelze smazat

Dědické právo se dělí například v případě dluhů po rodičích mezi sourozence. Po manželovi zase mezi manželku a děti. Pokud neodmítne nikdo z dědiců dané dědictví, budou se všichni stejně účastnit i dědického řízení a splácení dluhů.

V takovémto případě je nejprve třeba zjistit celkovou výši majetku a výši všech dluhů. Budou-li dluhy převažovat, lze odmítnout celé dědictví. Pak nedochází k dědictví vůbec ničeho, ani majetku ani dluhů.

Vyšší dědictví než dluh

Pokud dluhy nejsou větší než majetek, lze u notáře pořídit soupis dědictví do protokolu. Je zde nebezpečí zatajení nějaké části majetku, jako šperky, obrazy, cennosti či peníze. Pokud by se na zatajení přišlo, odpovědnost za dluhy je neomezená. Soupis musí být proveden důsledně.

Je-li například součástí dědictví rodinný dům ve společném jmění a odhad je vyčíslen třeba na 2 miliony korun, dědictví není dobré odmítnout. Je zřejmé, že dědictví bude vyšší než dluh. To může nastat v případě, že je třeba společným majitelem nemovitosti zemřelý rodič a jeho dvě děti, nebo tři sourozenci a jeden z nich zemře, či manželka po zemřelém manželovi.

Může nastat i situace, kdy se banka, která zemřelému poskytla úvěr, obrátí přímo na dědice jako dlužníka. V tomto případě bude požadovat, aby dluh byl uhrazen, protože spadal do společného vlastnictví rodinných příslušníků nebo do společného jmění manželů. Pak je dobré obrátit se na soud a je zde velká šance na úspěch.

Zbavení svéprávnosti

U starších osob, kdy zdravotní stav již nedovoluje racionálně uvažovat a rozhodovat se, lze využít řešení, kdy budoucí dědicové zvolí ještě za života opatření formou omezení svéprávnosti. Dojde tak často k zábraně rozšiřování dalších dluhů.
Zbavení svéprávnosti neboli právní způsobilosti je možné pouze návrhem k soudu. Soud následně vyzve navrhovatele k předložení lékařského osvědčení a ustanoví znalce, který navštíví osobu, zjistí daný stav a vyjádří se k otázkám, které mu položil soud. Soud nakonec rozhodne o zbavení způsobilosti.

Karel Macalík
Autor: Karel Macalík

Jmenuji se Karel Macalík.

Ve finanční branži působím od roku 2006. Pomáhám všem klientům s pojištěním, investicemi, hypotékami, ale také s úsporami (elektřina, plyn, běžné účty, spořící účty). Všechny důležité úspory najdete v menu v položce možnosti úspor.

Od roku 2006 do roku 2009 jsem toho mnoho ve finanční sféře nevěděl a spoléhal se na svého otce Ing. Karla Macalíka, který měl velké zkušenosti v oboru finančního poradenství. Když v roce 2009 zemřel, byl jsem ve svých jednadvaceti letech postaven před těžký úkol: zabezpečit celou rodinu, a to jako její nejmladší člen. Tehdy jsem vydělával cca. 20.000 Kč měsíčně, ale výdaje dvou rodin (povinné platby) byly 60.000 Kč, tzn. – 40.000 Kč měsíčně. Musel jsem rychle jednat, abych sebe a rodinu nedostal do problémů.

Zlom přišel v listopadu 2009, kdy jsem absolvoval v Luhačovicích dvoudenní seminář Roberta Stuchlíka, autora knihy Tým snů, a 2 hodiny jsme věnovali filmu Tajemství (The Secret). Uvědomil jsem si, že vše je možné, pokud chci a vytrvám a tehdy jsem si na 100 Kč bankovku napsal 100.000 Kč měsíčně, jak to udělal pan Jack Canfield s jedním dolarem právě ve filmu Tajemství. Dlouho žádný nápad nepřicházel, až snad za měsíc mě napadla myšlenka pomáhat klientům tím, že jim ušetřím a z ušetřených prostředků zabezpečím něco, co potřebují, a přitom pomohu i sobě.

Ono je totiž velmi důležité v našem oboru, aby platila rovnice WIN vs. WIN.

A právě tehdy v roce 2009 jsem vymyslel možnosti, jak by klienti mohli ušetřit a z ušetřených prostředků pokrýt svá přání nebo se k nim alespoň více přiblížit. Získal jsem tak i klienty, kteří neměli ani korunu měsíčně na svá přání, a přesto jsem jim dokázal pomoci, tím jsem pomohl i rodině a od toho okamžiku jsem věděl, že to zvládnu.

Tehdy jsem založil weby www.karelmacalik.cz a www.svobodnefinance.cz, abych klientům mohl představit možnosti úspor.

Veškeré informace naleznete také na stránkách Karel Macalík, Stránka Finanční gramotnosti na Facebooku, Twitter – Karel Macalík, Videa o financích na Youtube – Karel Macalík

 

Kontakt

 

email: karelmacalik@karelmacalik.cz

telefon: 721 709 262

Kancelář: nám. T. G. Masaryka 588, 760 01  Zlín

Adresa dle živnostenského rejstříku: Zálešná I. 1102, 760 01 Zlín

IČ: 72006480

DIČ: CZ8803014539 nejsem plátce DPH

ÚOOÚ: registrační číslo 00049538 ze dne 5.11.2013

zapsán v živnostenském rejstříku u Magistrátu města Zlína – odbor živnostenský náměstí Míru 12, od 1. srpna 2006, ev. číslo ŽL: 370502-68131

Investiční a penzijní produkty zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČ: 72006480 a zároveň registrovaný pod investičním zprostředkovatelem Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Pojistné produkty zprostředkováváme jako podřízený pojišťovací zprostředkovatel zapsaný v registru ČNB pod č. 047742PPZ a zároveň registrovaný pod pojišťovacím agentem Broker Trust, a.s. 032585PA.

Spotřebitelské úvěry zprostředkováváme jako vázaný zástupce zapsaný v registru ČNB pod IČO: 72006480 a zároveň registrovaný pod samostatným zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů Broker Trust, a.s. IČ: 26439719.

Bližší informace získáte http://www.brokertrust.cz/proklienty

 

 

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Stáhněte si zdarma

8 tipů, jak ušetřit peníze

zpracováním osobních údajů